subscribe: Posts | Comments

Czy warto być franczyzobiorcą?

0 comments

W związku z nieciekawą sytuacją na rynku pracy w Polsce coraz więcej osób szuka źródła dochodów w innych rozwiązaniach niż bycie pracownikiem na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Jednym z takich rozwiązań może być franczyza. Jeśli również i Ty myślisz o wybraniu tej drogi, sprawdź najpierw jakie są zalety i wady tej decyzji.

Zalety bycia franczyzobiorcą
Zacznijmy od zalet bycia franczyzobiorcą. Po pierwsze, bez wątpienia wiąże się to z zatrudnieniem i zdobyciem źródła dochodów. Co więcej, działalność będzie prowadzona pod znaną marką – jest więc pewność, że już od początku placówka będzie rozpoznawalna. Jest to duży plus.
Drugą niemałą zaletą jest niski kapitał początkowy (w porównaniu do potencjalnych zysków, które można oszacować bazując na sytuacji na rynku oraz znajomości marki wśród odbiorców). Pozytywnym aspektem jest także niższe ryzyko niepowodzenia działalności. Ponadto, całość działań reklamowych i promocyjnych zapewniona jest przez franczyzodawce.
Ostatnim plusem jest niezależność (oczywiście nie pod każdym względem, ale jednak) w prowadzeniu działalności.

Wady bycia franczyzobiorcą
Skoro są zalety, są również i wady przy prowadzeniu owej działalności. Pierwszą z nich są warunki narzucone z góry. Mimo iż mamy niezależność kierowniczą, musimy trzymać się tych określonych głównych warunków, które są narzucone przez franczyzodawcę. Co więcej, franczyzobiorca jest często kontrolowany.
Niekorzystnym punktem jest także to, że w przypadku popełnienia błędu przez franczyzodawcę każdy z franczyzobiorców odczuwa tego konsekwencje. Dotyczy to np. prowadzonej strategii, która ma ogromne znaczenie.
Ponadto, mimo wspomnianego na początku niskiego kapitału, trzeba się także liczyć z opłatami, które muszą być płacone w terminach.
Pamiętajmy też, że franczyza to również spora odpowiedzialność.

A Wy jak myślicie? Warto być franczyzobiorcą? Jeśli nie franczyza, to na co warto postawić?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *