subscribe: Posts | Comments

Jak kupić używane auto do firmy?

0 comments
Jak kupić używane auto do firmy?

Kupno auta to – mówiąc w największym skrócie – bardzo poważna decyzja. Nawet jeśli naszym celem jest drugie czy nawet trzecie auto w rodzinie to zakup trzeba odpowiednio zaplanować a samochód prześwietlić. Jak zatem zabrać się do zakupu pojazdu?

Na sam początek rada uniwersalna, sprawdzająca się w wielu innych dziedzinach życia: należy określić swoje priorytety. Czy ma to być auto duże, średnie czy mały samochód miejski? Jaki silnik ma być pod maską? Silniki benzynowe z reguły są nieco łatwiejsze w eksploatacji, ale mniej oszczędne i wytrzymałe. Z kolei silniki Diesla pozwolą nam przejechać więcej kilometrów, ale ich naprawa bywa bardziej kłopotliwa.

Szalenie istotną kwestią jest również ustalenie budżetu na zakup. Niestety często jest to nasze największe ograniczenie – zaczynamy poszukiwania auta od konkretnego modelu, ale wtórny rynek motoryzacyjny uczy pokory: nie zawsze trafimy na samochód, który pożądamy, raczej weźmiemy to, co akurat się trafi; chyba że jesteśmy nad wyraz cierpliwymi osobami. Po umówieniu się na oględziny bardzo dokładnie należy obejrzeć silnik. Sprawdzić powinniśmy kondycję wszystkich najważniejszych podzespołów, stan płynów silnikowych oraz ewentualne wycieki. Ta ostatnia kwestia może jednak nie być możliwa, kiedy sprzedawca dokładnie umyje jednostkę napędową auta. Wtedy możemy mieć podejrzenia, że coś jest do ukrycia.

Podczas jazdy próbnej wyostrzyć należy słuch – wszystkie stuki mogą być oznaką poważniejszych problemów, warto również gwałtownie przyhamować i poluzować chwyt na kierownicy by sprawdzić, czy auto jest odpowiednio wyważone i nie ‘ściąga’. Nie mniej ważna jest także elektryka – można przeboleć niedziałające dodatkowe światło stopu, ale jeśli kwestia dotyczy szyb czy też sterowania położeniem lusterka sprawa wydaje się być nieco poważniejsza.

Pewne jest jedno – kupując auto należy się uzbroić w cierpliwość. To chyba najlepsza rada, jaką można dać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *