subscribe: Posts | Comments

Jak odzyskać pieniądze za niezrealizowane wakacje?

0 comments

Wakacyjne szaleństwo bardzo łatwo może przerodzić się w prawdziwy dramat. Szczególnie wówczas, gdy nasza firma organizująca wycieczkę upada, a my akurat jesteśmy na wyjeździe? Co robić w takiej sytuacji, jakie mamy prawa… wreszcie jaka część pieniędzy możemy odzyskać?

Biuro podróży, które upada to co raz powszechniejszy problem. Przykładów takich sytuacji możemy poszukiwać chociażby w poprzednim sezonie wakacyjnym, kiedy to firmy, szczególnie zajmującymi się przelotami ludzi zaczęło brakować. Likwidacja jednej firmy goniła drugą, a zła passa nie wydawał się mieć końca.

Nasza firma może ulec likwidacji przed naszymi wakacjami, ale nie wykluczone, że o jej upadłości dowiemy się także już na miejscu. Co wówczas?

Właściwie nic. Wszystkie formalności powinni przeprowadzić za nas rezydenci oraz przedstawiciele biura w danym państwie. Nam pozostaje czekać na informacje, jakie będą do nas napływały. Niewykluczone niestety, że z wakacji wrócimy do kraju szybciej niż planowaliśmy. Póki jednak nie zostaną wydane oficjalne informacje, możemy spać spokojnie.

To, czy nasze wakacje potrwają dalej zależy w dużej mierze od tego czy nasze biuro organizujące wycieczkę spełniło przed swoja upadłością wszystkie niezbędne formalności i opłaty. Jeśli tak, to nasz turnus spokojnie może być kontynuowany. Jeśli natomiast istnieje zadłużenie względem hotelu przewoźnik sprowadza określoną liczbę samolotów i sprowadza wszystkich turystów do kraju.

Oczywiście, jeśli stać nas na pokrycie kosztów wycieczki z własnej kieszeni możemy samodzielnie opłacić hotel i pozostać w nim tak długo, jak tylko mamy na to czas i ochotę.

Najczęstsze pytanie, jakie nam wówczas towarzyszy to: jak odzyskać stracone pieniądze?

Przede wszystkim liczą się wszystkie dokumenty wpłaty, jakie dokonaliśmy. Należy je niezwłocznie dostarczyć do ubezpieczyciela. Ten powinien rozpocząć działania mające na celu wypłatę odszkodowań dla swoich klientów. Tak, czy inaczej możemy być jednak pewni, że nasze marzenia o idealnej wycieczce niestety oddalą się na jakiś czas. Zamiast odpoczynku zyskamy natomiast stres i strach przed innymi wycieczkami.

Zasadne wydaje się w tym momencie pytanie: Dlaczego firmy organizujące wycieczki nie uprzedzają nas o swojej nie najlepszej kondycji finansowej? W końcu upadłość firmy to proces dosyć skomplikowany i długofalowy, który istnieje od pewnego czasu. Spokojnie zatem można byłoby ustrzec przynajmniej część zainteresowanych wycieczką osób od stresu, jaki niesie za sobą powrót do kraju po kilku dniach wakacji i duża strata pieniędzy.

My sami, chcąc zapewnić sobie nieco więcej pewności co do tego, jaką ofertę wycieczkową wybieramy powinniśmy dokładnie monitorować wszystkie informacje o biurze turystycznym do którego się udajemy. Sprawdźmy najpierw informacje w Biurze Informacji Gospodarczej oraz to czy biuro nie znajduje się na liście Krajowego Rejestru Dłużników.

Być może uchroni nas to, przed podjęciem bardzo złej decyzji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *