subscribe: Posts | Comments

Jak pozyskać kapitał – kredyt studencki

0 comments

kredytMówi się, że studia to najlepszy okres w życiu człowieka. Dla wielu młodych ludzi to ostatnie lata beztroskiego życia. Niektórzy jednak już wtedy zaczynają myśleć o przyszłości i albo próbują pogodzić studia z pracą, albo decydują się na pozyskanie kredytu studenckiego. 

Kredyt studencki to najbardziej korzystny kredyt, który można pobrać w ciągu całego życia. Polega on na pobieraniu 600 zł przez okres 10 miesięcy w roku (w tych, w których trwa rok akademicki). Kredyt można pozyskać maksymalnie przez 6 lat. Dodatkowo, można go pozyskać również na doktoracie, co daje nam kolejne 4 lata.

Wśród wymogów, które należy spełnić, aby otrzymać kredyt jest to, by rozpocząć studia w wieku do 25 lat, a także uzyskanie określonego dochodu na osobę w rodzinę, która w roku 2011/2012 wynosiła 2100zł. Na szczęście możliwe jest także ubieganie się o kredyt przez osoby z biedniejszych rodzin. W takiej rodzinie, gdzie dochód na osobę nie przekroczy 600zł oraz sierotom poręczenia udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

Niezwykle dogodne jest także spłacanie kredytu. Oprocentowanie spłaty kredytu wynosi 2,5% i jest to zawsze ½ wartości stopy redyskontowej NBP. Spłata kredytu rozpoczyna się dopiero po 2 latach od zakończenia studiów. Pozwala to zatem na znalezienie pracy i możliwość samodzielnego jego spłacenia. Warto tutaj zaznaczyć, że liczb rat jest podwojona, a liczba pobieranych kwot (transz) dwa razy mniejsza. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli będziemy pobierać kredyt przez 5 lat, w sumie otrzymamy go 30 000 (5 lat/10 miesięcy/po 600 zł). Liczba transz wyniesie zatem 50. Spłata kredytu z kolei będzie rozłożona na 100 rat po 300 zł (plus odsetki). Istotne jest również to, że możemy spłacić kredyt dużo szybciej.

Pozyskanie kredytu studenckiego jest bardzo korzystne dla zdolnych studentów. Dlaczego? Otóż 5% najlepszych absolwentów uczelni zostaje umorzony kredyt aż w 20%. Biorąc pod uwagę 5 letnie pozyskanie kredytu, zamiast spłaty 30 000 zł, trzeba będzie spłacić jedynie 24 000 zł.

Kredyt studencki jest zdecydowanie jednym z najlepszych form kredytów, które można pozyskać. Jeśli jesteście studentami, zastanówcie się nad tym, gdyż naprawdę warto.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *