Praca zdalna – czy to się opłaca?
Internet sprawił, że rewolucję przeszło wiele dziedzin naszego życia. Jedną z nich jest z pewnością podejście do naszych obowiązków zawodowych. Kiedyś potoczne podbijanie karty na zakładzie było standardem – by rzec prościej, nasza obecność w miejscu zatrudnienia była absolutnie konieczna. Dzisiaj bez problemu możemy nawiązać współpracę nigdy nie widząc na oczy drugiej strony.
Sieć nieograniczonych możliwości – brzmi jak hasło reklamowe (i w istocie nim jest, my jednak nie o tym), jednak doskonale sprawdza się w praktyce. Internet pozwala nam zarabiać na wiele różnych sposobów, najpierw jednak trzeba je poznać i dotrzeć do osób, które nie tylko chciałyby poznać naszą ofertę, poświęcić czas na zapoznanie się z nią, ale również z niej skorzystać. Wielu ludziom już się to udało, stąd rosnąca popularność zarabiania przez Internet.
Przede wszystkim na pracę zdalną powinniśmy spojrzeć ze swojej perspektywy – po pierwsze, czy umiemy pracować w domu? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka łatwa, jak mogłoby się na początku wydawać. Otóż na początku wyobraźmy sobie swój dzień wolny – późna pobudka, kawa, śniadanie, telewizor, komputer i nagle robi się godzina 11. Podobnie niestety kwestia ta może wyglądać w przypadku pracy zdalnej. Będąc w domu, nie czując nad sobą przysłowiowego ‘bata’ (określenie mocno umowne) nasz reżim pracowniczy mimowolnie ulega rozluźnieniu.
Przecież w domu jest tyle pokus – kuchnia, łazienka czy salon, w każdym z tych pomieszczeń jest coś, co możemy zrobić i poświęcić na to dowolnie dużo czasu (przecież praca nie ucieknie). Koniec końców o godzinie 16 okazuje się, że nie wyrobiliśmy nawet połowy planu minimum.
Dlatego by pracować zdalnie trzeba się do tego przygotować – wydzielić specjalną przestrzeń, uprzedzić domowników, że jesteśmy w pracy i wreszcie – element najtrudniejszy – przekonać do tego samych siebie, bowiem jeśli nie osiągniemy tego, to praca zdalna w naszym przypadku nie będzie możliwa.