subscribe: Posts | Comments

Brona

0 comments

Brona jest narzędziem uprawowym, które ma za zadanie spulchniać i rozdrabniać rolę, czyli bronować. Zwykle stosuje się je po orce lub po zasiewie, po to, aby przykryć cienką warstwą gleby materiał siewny. Dobrze się również sprawuje podczas usuwania kłączy i rozłogów chwastów. Napędza się go maszynowo, poprzez ciągnik lub starymi metodami, za pomocą koni.

Wyróżniamy następujące rodzaje bron:

  1. Brony zębowe. Te dzielą się dodatkowo na drewniane (gdzie kratownica wykonana jest z drewnianych listw z nabijanymi stalowymi zębami – to właśnie te są najczęściej ciągnięte przez konie lub woły, ogólnie zwierzęta zaprzęgowe), zygzakowe (kratownica ma rozmiar metra na metr, wykonanych z płaskowników stalowych, których przekrój wynosi 8 na 25 mm. Napędzane zarówno przez zwierzęta, jak i przez kombajny), kolczaste (są zespołem zębatych, gwiaździstych tarcz, które są osadzone na wspólnej osi) i sprężynowe (tak zwane sprężynówki. Są to zespoły płaskich sprężyn zagiętych w łuk, które są zakończone małymi radełkami umieszczonymi na podwoziu dwukołowym albo na metalowych sankach. Najczęściej stosowane są do odchwaszczania).
  2. Brony talerzowe, jak sama nazwa wskazuje, to zespół wklęsłych tarcz. Są one osadzone na jednej osi, a wsparte prostym podwoziem. Ten typ brony można porównać do pługa. Napędza się je tylko za pomocą traktorów.
  3. Brony aktywne dzielą się na dwa dodatkowe typy: wirnikowe (czyli karuzelowe. Są zespołem wirników, które są ułożone poprzecznie do kierunku jazdy. Każdy z nich ma osadzone dwa zęby bezpośrednio kruszące i rozdrabniające rolę. Najczęściej stosuje się je na ciężkich glebach) i wahadłowe (są to dwie belki z zębami, gdzie jedna jest ustawiona za drugą i razem wykonują naprzemienny wahadłowy ruch przeciwnie do kierunku jazdy.

Jest jeszcze druga klasyfikacja bron, ze względu na masę, są trzy rodzaje:

  • lekkie i spulchniające rolę na głębokość od 2 do 5 centymetrów,
  • średnie, od 4 do 6 centymetrów,
  • ciężkie, od 6 do 10 centymetrów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *