subscribe: Posts | Comments

Jak urządzić piwnicę, by na wszystko starczyło miejsca?

0 comments
Jak urządzić piwnicę, by na wszystko starczyło miejsca?

Małe piwnice w blokach mieszkalnych są na pierwszy rzut oka bardzo niefunkcjonalne: ciasne, ciemne, nierzadko buszują w nich też szkodniki – szczury lub karaczany. Dlatego klitki te pozostają niezagospodarowane lub tak zaśmiecona niepotrzebnymi przedmiotami, że ciężko cokolwiek z nich wyciągnąć. Szkoda, bo przy odrobinie kreatywności i dobrego planowania można przeobrazić małą piwnicę w naprawdę funkcjonalny magazyn! Jak to zrobić?

Generalne porządki

Po pierwsze powinniśmy się zmobilizować i wyrzucić z piwnicy wszystkie zbędne sprzęty. Jeśli nie użyliśmy czegoś przez kilka lat, to w następnych latach też raczej z tego nie skorzystamy. W porządkach nie kierujmy się sentymentem i naturą zbieracza, tylko obiektywnie oceńmy przydatność każdego sprzętu i narzędzia. Następnie, jeśli jest taka potrzeba, powinniśmy pozbyć się wszelkich szkodników. W sklepach gospodarczych możemy zakupić specjalne środki na gryzonie i robaki, które skutecznie i szybko uwolnią nas od nieproszonych gości.

Przeznaczenie piwnicy

Nasz nowy schowek może pełnić naprawdę wiele funkcji. Biorąc pod uwagę kwestię sezonowości, musimy zastanowić się, co chcielibyśmy przechowywać w piwnicy. Mały magazyn świetnie posłuży za spiżarkę z pysznymi przetworami lub przechowalnię letnich i zimowych sprzętów, takich jak sanki, narty, rowery, dmuchane materace plażowe czy piłki do sportowych gier. Jeśli naszym hobby jest majsterkowanie, to piwnica będzie idealnym miejscem na wszelkie narzędzia.

Zagospodarowanie przestrzeni

Małą przestrzeń trzeba sprytnie i funkcjonalnie zaplanować. Narzędzia i przetwory najlepiej będzie przechowywać na półkach – sprawdzi się tu zwykły regał na książki lub metalowy, ażurowy regał magazynowy. Dobrym rozwiązaniem będzie mebel z regulacją wysokości półek, ponieważ wtedy będziemy mogli w pełni wykorzystać wysokość przeznaczonej na półki ściany. Sposobem na wygodne przechowywanie sprzętów sportowych są specjalne haki ścienne – są solidne, wygodne i oszczędzają cenne miejsce na podłodze. W piwnicach zwykle niezagospodarowane pozostają drzwi. A gdyby tak powiesić na nich lekką tablicę magnesową, która umożliwiłaby trzymanie w pod ręką wszystkich ulubionych narzędzi?

Przestrzeń w piwnicy jest niewielka, ale w zamian daje ogromne pole do popisu dla naszego sprytnego planowania. Z pomocą dostępnych w sklepach pojemników, regałów i półek do przechowywania przedmiotów, będziemy w stanie wygodnie urządzić nasz magazyn.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *