subscribe: Posts | Comments

Sposób na oszczędność energii

0 comments
Sposób na oszczędność energii

Musimy sobie wszyscy uświadomić, że czasy energetycznej beztroski bezpowrotnie mijają. Energia będzie już tylko drożała, więc jej oszczędzanie powinno być jak najbardziej w cenie. Nie tylko w cenie, ale też staje się to całkiem modnym i powszechnym trendem W całej Europie trwa to już od dobrych kilku lat.

Unia Europejska narzuciła swym członkom realizację ambitnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Wykonanie zadań programu 3×20 do roku 2020 – będzie dla Polski szczególnie trudnym zadaniem. A przypomnijmy, że chodzi tu o [1] – 20 procentowe zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w całym bilansie energetycznym, o [2] – 20 procentowe obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz [3] – 20 procentowe zwiększenie efektywności energetycznej. To jednak dopiero początek bogatego kalendarza tego typu ogólnoeuropejskich zmian (i wymogów).

Jedną z dróg prowadzących do realizacji tych ambitnych celów, będą między innymi tzw inteligentne sieci energetyczne. Pierwszym etapem stanie się rozpowszechnienie elektronicznych inteligentnych liczników. Do 2017 roku planuje się u nas sukcesywną wymianę wszystkich liczników u odbiorców. A jest ich w sumie (tych indywidualnych i tych przemysłowych) ponad 3 miliony.

Takie liczniki nie tylko mierzą pobór energii, ale i zapewniają stały elektroniczny kontakt z dostawcą. Możliwe są więc wszelkie bieżące analizy (w tym również wykrywanie miejsc nielegalnego poboru). Ponadto każdy odbiorca prądu otrzymuje także informacje na temat modelu własnego zużycia i jednocześnie instrukcje co do możliwości oszczędniejszego korzystania z energii. Chodzi głównie o zmniejszenie zużycia prądu w okresie energetycznego szczytu. Więcej o tym w tym artykule: http://artelis.pl/artykuly/57211/Inteligentne-liczniki-dla-wszystkich-Polakow 

Z punktu widzenia energetyki oraz społecznych kosztów wytwarzania energii elektrycznej, idealnym rozwiązaniem byłoby jak najbardziej równomierne zużycie energii elektrycznej w ciągu całej doby. Tak jednak w praktyce nie jest. Jak wykazały badania statystyczne, najwięcej energii zużywamy w ciągu godzin dziennych, bo 20 – 24 MW, a w nocnych – już tylko 12 -14 MW. Trzeba więc w ciągu doby w elektrowniach włączać i odłączać wielkie bloki energetyczne, utrzymywać także sieć z rezerwą mocy na godziny szczytowe (tj zwykle między godzinami 17, a 22), a to już bardzo znacznie podwyższa koszty eksploatacyjne każdej elektrowni.

Samo już obniżenie owych wahnięć poboru energii, stanowić będzie znaczące źródło oszczędności. Jednak używanie większości odbiorników energii w innych, niż szczytowe godzinach, wymagać będzie wyraźnej zmiany naszych przyzwyczajeń. W Niemczech czy we Włoszech – widoczne już są skutki takich działań – przesunięć obciążeń na inne pory dnia czy też dokonywania możliwych wyłączeń. A jakie będą ich efekty w Polsce?

Jednym z pierwszych miast w Polsce, które objęto całkowitą wymianą liczników jest Kalisz. Dokonano tam wymiany 50 tysięcy starych liczników na te zdalnego odczytu, a także zmodernizowano 300 stacji energetycznych (średniego i wysokiego napięcia) oraz niezbędne przyłącza. Teraz mieszkańcy Kalisza będą mogli obserwować w internecie swoje zużycie energii i korzystać z nowych taryf. Rozpoczęto tam jednocześnie roczne testy konsumenckie, które pokażą na ile Polacy (na podstawie próby złożonej z mieszkańców Kalisza) będą skłonni zmienić swoje nawyki. Czy podejmą odpowiednie starania i chętnie będą korzystali z tańszych taryf, by zaoszczędzić na własnych kosztach zużycia energii elektrycznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *