subscribe: Posts | Comments

Agregat uprawowy

0 comments
Agregat uprawowy

Agregat uprawowy jest maszyną rolniczą, która służy do dokładnego rozdrabniania i spulchniania roli. Zwykle jest to połączenie różnych maszyn, między innymi kultywatora, brony i glebogryzarki. Dzięki połączeniu funkcji tych maszyn jest to maszyna uniwersalna.

Wyróżniamy trzy rodzaje agregatów:

  1. Przedsiewne, czyli bierne. Są to agregaty używane do przedsiewnego doprawiania gleb po or4ce, ale także po bezokrowej uprawie (drapacze, maszyny aktywne). Zwykle mają kilka rzędów zębów zamocowanych do ramy i wymienną stópkę, war Parkera, wał rurowy lub gumowy. Agregat przedsiewny pracuje zarówno sam, jak i w połączeniu z siewnikiem. W tym drugim przypadku mamy agregat uprawowo-siewny.
  2. Uprawowo-siewne. Są to agregatory nadające się do lekkich gleb. To połączenie agregatora z siewnikiem pneumatycznym. Pneumatyczny transport rozdzielonego ziarna optymalizuje jego umiejscowienie w bruździe i szybki dostęp do wilgoci w glebie.
  3. Pożniwne, czyli ścierniskowe. TO takie agregatory, które składają się z kultywatora, zębów i talerzy, a także jednego lub kilku wałów rurowych. Zęby robocze montowane są do poprzecznych elementów ram konstrukcyjnych. Agregat też świetnie sobie radzi na polach z dużą ilością pozostałych roślin.
    Bardzo często stosuje się go do spulchniania zaskorupionych gleb, kruszarek brył czy niszczarek chwastów i mieszanek nawozów z glebą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *