subscribe: Posts | Comments

Ciągnik rolniczy

0 comments

Ciągnik rolniczy jest potocznie nazywany traktorem. Jest to pojazd, który jest używany do przemieszczania pojazdów, maszyn i innych urządzeń nieposiadających własnych napędów. Są to na przykład przyczepy. Służy do tego wałek odbioru mocy (WOM).
Takie maszyny można zamontować za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia, który znajduje się w większości ciągników z tyłu, a w przypadku nowszych modeli również z przodu.

Najczęściej są traktory wykorzystywane w rolnictwie do prac polowych i transportowych. Dzięki temu jest on tak skonstruowany, że swobodnie porusza się po trudnych terenach i posiada niewielki nacisk na glebę. Jest też uniwersalny.

Z ciekawostek warto dodać, że pierwszy polski ciągnik o napędzie spalinowym to Ursus z 1922 roku. Na świecie byli nieco szybsi, ponieważ pierwszy w ogóle ciągnik powstał w 1902 roku w Ameryce.

Wyróżnia się następujące rodzaje ciągników:

  • ciągniki kołowe ze stałym napędem tylnej osi – 2WD – są to uniwersalne ciągniki posiadające moc do 310kM – to najczęściej spotykane ciągniki.
  • ciągniki kołowe ze stałym napędem przedniej osi – 4WD – to ciężkie ciągniki osiągające moc do 600kM.
  • ciągniki gąsienicowe – to te ciągniki, których układ jezdny stanowią gąsienice. Najczęściej są wykorzystywane do najcięższych prac, najbardziej przydatne na terenach podmokłych. Obecnie jest to jeden z popularniejszych typów ciągników, w przeciwieństwie do kilku dekad temu, kiedy były one praktycznie wyparte przez ciągniki kołowe.
  • ciągniki półgąsienicowe – zamiast kół na jednej lub dwóch osiach stosuje się gąsienicowe wózki. To połączenie traktorów kołowych i gąsienicowych.


Najpopularniejszymi producentami ciągników rolniczych są takie firmy, jak:

ARGO Tractors (McCormick, Landini)
Case
Claas
Fendt
John Deere
Case – New Holland (CNH)
Massey Ferguson
Pronar
Same Deutz-Fahr
Ursus
Zetor
Lamborghini
Kubota
Valtra
Pol-Mot H Warfama
Farmtrac
MTZ Belarus

Hürlimann
Steyr

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *