subscribe: Posts | Comments

Jak przeprowadzać negocjacje?

0 comments

negocjacjePrzynajmniej raz w życiu staniemy przed faktem negocjacji. Może być to zarówno negocjacja przeprowadzona w sklepie, jak i negocjacja przeprowadzona na poziomie biznesowym. Niezależnie od sytuacji, w której dana negocjacja ma miejsce, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
 

Po pierwsze, dobre przygotowanie

Pierwszą zasadą przy podejmowaniu negocjacji jest uprzednio dobre przygotowanie. W tym celu należy najpierw zrozumieć dlaczego chcemy negocjować i co chcemy dzięki temu osiągnąć. Należy tutaj przeanalizować informacji i zebrać argumenty, którymi będziemy się posługiwać przed drugą osobą.

Po drugie, umiejętność słuchania

W negocjacjach bardzo ważna jest umiejętność słuchania. To podstawowy element relacji z partnerem. Nigdy nie wolno zakończyć rozmowy jedynie na przekazaniu swoich informacji. Zawsze poczekajmy i wysłuchajmy drugiej strony. Co więcej, zrozummy co nam do powiedzenia. Należy tutaj również wspomnieć o empatii. Dzięki niej łatwiej zrozumiemy sytuację, w której znajduje się druga strona.

Po trzecie, unikajmy emocji

Za sprawą emocji (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych) negocjacje mogą pójść w niepożądanym kierunku. Zawsze należy odłożyć je na bok i nie dać im się ponieść przy rozmowie. Jeśli jednak nie ma możliwości opanowania emocji tuż przed spotkaniem, warto spróbować spotkanie to przełożyć.

Po czwarte, bądźmy zdecydowani

Pamiętajmy, że negocjacje prowadzimy nie bez powodu. Bądźmy zatem stanowczy. Brońmy naszych racji i nie dajmy się łatwo drugiej stronie. Należy jednak nie przekraczać granicy arogancji. Trzymajmy naszą pewność siebie na odpowiednim poziomie.

Po piąte, gesty

Czy wiecie, że 7% wiadomości to słowa, 33 brzmienie naszego głosu, a pozostała część to właśnie gesty? Negocjując nie unikajmy wzorku partnera, bujania się z boku na bok czy drapania się po głowie i rękach. Tymi zachowaniami możemy okazać naszą niepewność i nieprofesjonalizm.

Umiejętność negocjacji będzie przydatna w wielu sytuacjach. Warto dobrze się do nich przygotować, dzięki czemu zyskamy to, co nam się należy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *