Kredyt a pożyczka
Kredyt i pożyczka to dwie formy pozyskania dodatkowego kapitału bardzo często niezbędnego do zaspokojenia najważniejszych ludzkich potrzeb. Pojęcia te często używane są zamiennie. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż obie te rzeczy różnią się sobą pod względem kilku rzeczy.
Udzielenie kredytu / pożyczki
Pierwszą rzeczą, która różni kredyt od pożyczki jest osoba, która może go/jej udzielić. Zapamiętajmy, że kredytu może udzielić jedynie instytucja finansowa. Co istotne, taka instytucja nie musi być właścicielem pieniędzy. Może mieć je w depozycie – tak działają banki. Z kolei w przypadku pożyczki może być to każda osoba fizyczna, przedsiębiorstwo bądź też instytucja. Pożyczana kwota jest jej kwota własną.
Pozyskanie kredytu / pożyczki
Pozyskanie kredytu jest jedną z trudniejszych czynności, szczególnie, gdy nie ma się stałego źródła dochodów. Ubiegając się o niego musimy mieć konkretny cel i wykazać się zdolnością kredytową. Aby zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu, można pozyskać go razem z rodzicami.
Z kolei by uzyskać pożyczkę, często wystarczy tylko dowód (w przypadku pożyczek bez BIK).
Wysokość kredytu / pożyczki
Wysokość kredytu sięga przeważnie setek tysięcy zł. Kredyty te przeznaczane są głównie na budowę domu czy zakup samochodu. Tak naprawdę to, ile uzyska się kredytu zależy od wyżej wspomnianej zdolności kredytowej.
Mówiąc o pożyczce często mówimy o kwotach dużo niższych. Są to z reguły kwoty rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złoty na bieżące wydatki. Wyróżnić tu można pożyczki oraz pożyczki bez BIK. Te drugie są przeważnie niższe.
Umowa dotycząca kredytu / pożyczki
W przypadku pobierania kredytu zawsze spisywana jest umowa. W kwestii pożyczki, jeśli kwota wynosi mniej niż 500 zł, umowa nie musi być zawierana.
Spłacanie kredytu / pożyczki
Kredyt spłacany jest przez kilkadziesiąt lat. Pożyczka z kolei ma z reguły kilkanaście miesięcy na całkowitą spłatę. Istotne jest tutaj oprocentowanie, które w przypadku pożyczek jest często dużo wyższe.