subscribe: Posts | Comments

Jak przetrwać studia?

0 comments

Zaczyna się kolejny rok szkolny, co oznacza, że studenci mają jeszcze niecały miesiąc wakacji. Wraz z początkiem października zacznie się jednak ciężka orka i walka o wpisy. Poniżej krótki poradnik dla osób, które po raz pierwszy wybierają się między mury historycznych uczelni, by odebrać wykształcenie.

Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę, że jesteśmy jednymi z wielu – ledwie kroplą w morzu. Dla wielu może być to szokiem, szczególnie, gdy przybywają z mniejszych szkół, gdzie często każdy znał każdego. Będziemy musieli naprawdę mocno się postarać, by nasze imię zostało zapamiętane przez pracowników uczelni.

Po tym przychodzi kolejny szok – jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie! Co się działo, kiedy nawet w klasie maturalnej mieliśmy problem? Wystarczyło przejść się do wychowawcy klasowego, by ten zajął się tą kwestią. Być może niekoniecznie rozwiązał ją od początku do końca, ale na pewno się nad nią pochylił. Takiego komfortu niestety nie mamy niestety podczas odbierania edukacji na studiach – sekretariat, dziekanat czy też tysiąc innych miejsc z pewnością zostanie przez nas odwiedzonych z podaniem w dłoni.

Musimy się również uzbroić w cierpliwość. Jeśli do tej pory wydawało ci się, że kolejka w sklepiku szkolnym jest zbyt długa (4 minuty z przerwy stracone!) to szybko zrewidujesz swój pogląd, kiedy będziesz tworzyć sznur ludzi wraz z innymi, czekając na przykład na legitymację studencką. Później w oczekiwaniu na kartę egzaminacyjną. Wreszcie po podbicie legitymacji. Lub też w przypadku 1738 innych spraw.

Studia to jednak nie tylko obowiązki i chaos. To przede wszystkim świetna zabawa i możliwość poznania nowych ludzi z zakątków całej Polski. Oczywiście, swoje nad książką również trzeba przesiedzieć, a i tak nie unikniemy choć jednej poprawki. Niemniej z perspektywy czasu okres studiów wiele osób wspomina najlepiej, warto zatem przygotować się na pierwszy szok, a później będzie już tylko łatwiej – ścieżki będą wydeptane, a na uczelni ktoś może zapamięta nasze nazwisko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *