subscribe: Posts | Comments

Nowoczesne liczniki – idealne dla oszczędnych

0 comments
Nowoczesne liczniki – idealne dla oszczędnych

Zadania narzucone przez Unię Europejską, związane z oszczędnością energii, ekologią i ograniczaniem emisji dwutlenku węgla stanowią dla naszej gospodarki ogromne wyzwanie. Jednakże nie możemy ich nie realizować, bo spotkają nas liczne kary i restrykcje. Takie zostały przyjęte dyrektywy, wyznaczono kierunek zmian i mimo konieczności poniesienia wielkich kosztów i wysiłków – musimy go realizować.

Z drugiej strony – stanowi to niezaprzeczalny bodziec dla unowocześniania gospodarki i podążania drogą ważnych zmian.Dlatego wszystkie nasze liczące się firmy energetyczne, rozpoczęły już kilka lat temu swe badania, programy pilotażowe i wszelkiego typu starania. Wszystko jest już na dobrej drodze do systematycznej realizacji, jednakże pojawiają się i tu także pewne zastrzeżenia.

Ostatnio swe zastrzeżenia zaczął zgłaszać Generalny Inspektor Danych Osobowych oraz Fundacja Panoptykon, broniąca praw do prywatności. Bowiem inteligentne liczniki zainstalowane w domach będą dostarczać bardzo wielu szczegółowych informacji. Na przykład, na podstawie odczytów licznika można będzie wywnioskować w jakich godzinach domownicy bywają w domu, ile funkcjonuje tam osób, ilu i jakich urządzeń w tym gospodarstwie się używa, co i kiedy ogląda w telewizji itp. Więcej o tym w tym tutaj.

Chodzi więc przede wszystkim o to, żeby tego typu dane nie były w sposób nieodpowiedzialny gromadzone czy nawet przekazywane niepowołanym podmiotom. Ważne więc będzie (jak najdalej idące) ograniczenie dostępu do tych danych i zabezpieczenie ich przed wyciekaniem na przykład dla celów marketingowych. Pracownicy zakładów energetycznych, mający dostęp do takich danych stanowczo powinni być zobowiązani do zachowania tajemnicy. Przygotowywany wciąż (i modyfikowany) projekt nowego prawa energetycznego w Polsce, nakazuje firmom energetycznym pełna ochronę danych o zużyciu.

Na Zachodzie Europy, np. w Holandii, jeżeli obywatel zgłosi swój sprzeciw, nie montuje się u niego takich urządzeń monitorujących. W polskich realiach, jak przekonują nas specjaliści od funkcjonowania liczników, żeby wyśledzić np. w jakie sprzęty mieszkanie jest wyposażone, trzeba zamontować dodatkowe urządzenie. A to już następuje za odrębną zgodą właściciela domostwa. . Nie ma więc niebezpieczeństwa, że ktoś kto nie chce, będzie przez inteligentne liczniki „śledzony”. Ponadto, nie tylko zdalne liczniki dostarczać mogą szeregu danych o bardzo prywatnym charakterze. Duże większe niebezpieczeństwo stwarzają nam tu np. telefony komórkowe, liczne mobilne aplikacje czy chociażby internetowe portale społecznościowe typu Facebook itd.

Inteligentne liczniki niosą w sobie ekologiczny postęp i posiadają naprawdę dużo więcej zalet. Poza stwarzaniem realnych możliwości oszczędnościowych (dla sieci oraz odbiorców) przynoszą nam na co dzień wiele ułatwień. Na przykład eliminują wizyty inkasentów w naszych mieszkaniach, istotnie zmniejszają zakres zgłaszanych reklamacji odnośnie rachunków, bardzo ułatwiają zmianę dostawcy energii (można jej dokonać zdalnie i to wręcz z dnia na dzień). Ponadto liczniki takie zawsze bardzo szybko reagują np. wskazują na bieżąco czas tanich dostaw, odcinają dopływ energii w przypadku braku zapłaty, skutecznie eliminują nielegalne zużycie itp. Inteligentne liczniki zdecydowanie warto też będzie wprowadzać np. w zakresie pomiarów gazu, wody czy ciepła.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *