subscribe: Posts | Comments

Prasa

0 comments

prasa rolniczaPrasa to maszyna rolnicza, która służy do zbierania słomy, siana lub zielonki z wałów oraz prasowania podebranego materiału i wiązania go w wiązki lub bele. Prasy mogą być zaczepiane np. na kombajnie lub przywieszane. W zależności od stopnia prasowania wyróżniamy trzy rodzaje pras:

  1. O niskim stopniu zgniotu (50-80kg/m3), które redukują objętość zgniatanego materiału do około 50% jego początkowej objętości,
  2. O średnim stopniu zgniotu (100-150kg/m3), które redukują objętość zgniatanego materiału do około 25% jego początkowej objętości,
  3. O wysokim stopniu zgniotu (150-200kg/m3), które redukują objętość zgniatanego materiału do około 15% jego początkowej objętości.

bela z siana

Prasy stacjonarne (stacyjne) pracowały przede wszystkim z młocarniami. Po opuszczeniu młocarni słoma trafiała do prasy, gdzie formowana była w wiązki. Pierwsze konstrukcje prasowały jedynie słomę, nie wiązały jej. Wiązanie było wykonywanie ręcznie przez obsługę prasy, lecz w trakcie rozwoju dodano do pras aparaty wiążące słomę. Aktualnie istnieje podział pras na dwa rodzaje:

  1. Prasy kostkujące wytwarzające kostki do załadunku ręcznego o masie do 10kg i kostki do załadunku mechanicznego, które mogą ważyć nawet 200kg. W celu uformowania kostki siano podnoszone jest z pokosu przy pomocy palców podbieracza, a następnie materiał transportowany jest za pomocą ślimaka i odpychacza do komory, w której ruch posuwisty tłoka i noża powoduje jego zgniecenie i ocięcie.
    Mechanizm wiążący uruchamiany jest po osiągnięciu przez kostkę odpowiedniej wielkości. W ten sposób sprasowana kostka wyrzucana jest na ziemię lub transportowana przy pomocy specjalnej drabiny na przyczepę transportową,
  2. Prasy zwijające (belujące) formują materiał w zwijki o kształcie walca. Prasowany materiał podbierany jest za pomocą podbieracza do środka prasy, gdzie w komorze prasowania gumowe pasy, stałe wałki lub kombinacja wałków i łańcuchów zwijają go w bele. Kiedy bela osiągnie pożądaną wielkość i stopień zgniotu jest owijana siatką lub sznurkiem, a następnie wyrzucana jest na ziemię z tyłu prasy. W tym procesie bele z siana lub słomy są już gotowe, lecz zielonka musi zostać owinięta specjalną folią rozciągliwą, która zapewnia jej hermetyczne zamknięcie. Zmiennokomorowa prasa formuje bele o średnicy 1,2-1,8m i szerokości 1,5m.
    Bele ważą od 0,2 do 1t w zależności od rozmiaru i rodzaju zebranego materiału. Zaletą tego typu prasy jest to, że materiał ubijany jest od początku procesu zwijania.

Źródło: Wikipedia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *