subscribe: Posts | Comments

Kultywator

0 comments

Kultywator, zwany również drapaczem, to urządzenie służące do spulchniania ziemi.

Kultywatora używa się do uprawy pożniwnej i przedsiewnego doprawiania gleby po orce lub w uprawie bezorkowej. Nadaje się do wszystkich rodzajów gleby. Może być wyposażony w zęby sprężyste, półsztywne lub sztywne. Zęby sprężyste nieustannie drgają, co ma wpływ na dobre kruszenie ziemi, ale nie pozwala zachować jednakowej głębokości pracy. Minusem jest również to, że wydobywają zlepieńce, które wysychają i twardnieją. Zakończone są gęsiostopkami lub redliczkami, które podcinają korzenie chwastów. Dlatego takie zęby sprawdzają się zwłaszcza na glebach zaperzonych.

Zęby półsztywne zakończone są redliczkami i pozwalają na utrzymanie jednakowej głębokości pracy. Zęby sztywne są polecane przede wszystkim do gleb zwięzłych.

Rozstawienie zębów zależy od tego na jakiej głębokości zamierza się pracować, kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu centymetrów. Rozstawienie to można regulować. Przy większej głębokości zęby powinny być rozstawione szerzej. Przy mniejszej natomiast powinny znajdować się bliżej siebie.

Kultywatorów można używać także na ścierniskach w celu przerwania parowania wody z gleby oraz do wymieszania z ziemią nawozów mineralnych. Kultywatory mogą być konne, czyli takie, które musi ciągnąć koń lub ciągnikowe, czyli takie, które przymocowuje się do ciągnika.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *